Дедо Кејп PDF шиење на моделот

£ 3.80£ 7.00

Clear
SKU: SaCaPDSePa14yr категории: , , , Тагови: , , , , , ,

Опис на производот

Дедо Кејп PDF шиење на моделот.

Fully lined, arm length cape with trim. Complete with snuggly hood. Create in red and white for Christmas dressing up, or make in other colours and fabrics for any other costume requirements!

Превземи доаѓа во комплет со инструкции за печатење, боја туториал, шиење совети листови, како и PDF модел.

This pattern comes in sizes: 0-1 / 1-4 / 5-8 / 9-14 / вОЗРАСНИ

 

Additional Information

Cape Sizes

0-1 години, 1-4 години, 5-8 години, 9-14 години, Adult, ALL SIZES

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

Purchasing a pattern is easy!

  • Add the product to your cart by clicking the ‘ADD TO CART’ button
  • Enter your details in the Checkout
  • Click the ‘PROCEED TO PAYPAL’ button
  • Login to your Paypal account or choose to checkout as a guest
  • Make the payment using your preferred method
  • DONE!

Once your payment is complete, which normally takes only a few seconds, you will be redirected back to The Tailoress® where you can view your order in My Account (if you already had one or chose to create one at checkout). From your account area you can also download your files. Upon payment you will also receive an email notification to let you know your order details shortly followed by another email containing your download link.

Paypal is a safe and secure method of purchasing over the internet. You do not need a Paypal account to purchase from The Tailoress®.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape PDF Sewing Pattern

Модел доаѓа како PDF документ на fullscale copyshop кои можат да се отпечатат на која било големина хартија, користејќи Adobe Reader за постер за печатење. Достапно прекинува излез страници А4. одделни страници А4 има страница броеви и ознаки, за да ви помогне да ги усогласат секоја страница правилно по печатење.

Ве молиме погледнете на инструкции за печатење за да дознаете како точно да се печати ја вашата шема за да се намалат.

0-1

големина Copyshop: 103cm x 70cm
страници А4: 18

САД Писмо: 18

1-4

големина Copyshop: 92cm x 111cm
страници А4: 24

САД Писмо:24

5-8

големина Copyshop: 104cm x 124cm
страници А4: 28

САД Писмо:35

9-14

големина Copyshop: 123cm x 145cm
страници А4: 40

САД Писмо:40

вОЗРАСНИ

големина Copyshop: 125cmx 160cm
страници А4: 45

САД Писмо:40

Ве молиме имајте во предвид дека сите преземања модел се на англиски јазик, Но можете да ја видите упатство тука во вашата избрана јазик со избирање “ПРЕВЕДУВАЈТЕ” во горниот десен агол на секоја страница и избирање на претпочитан јазик.

Santa Cape Tutorial
The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Исечете ги сите парчиња на модел. Begin by cutting the INNER CAPE then trim to the dashed line to cut the CAPE TRIM.

You may choose to trace off the CAPE TRIM section so you can use the INNER CAPE pattern for future use.

Pin and stitch OUTER HOOD 1 pieces to the OUTER HOOD 2.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Trim the seam allowance.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Place OUTER HOOD pieces RIGHT SIDES TOGETHER.

Pin, stitch and trim the seam allowance.

Repeat for the INNER HOOD pieces.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Place INNER and OUTER HOOD pieces RIGHT SIDES TOGETHER.

Pin, stitch and trim the hood opening seam allowance.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Pin and stitch the OUTER CAPE TRIM to the OUTER CAPE.

Clip the seam at the center front points to allow the fabric to lie flat.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Lay the OUTER CAPE pieces RIGHT SIDES TOGETHER.

Pin and stitch the center back seams. Repeat for the INNER CAPE pieces.

Place INNER and OUTER CAPE pieces RIGHT SIDES TOGETHER.

Pin, stitch and grade the seam allowance. Clip the center front points to allow the fabric to lay flat once turned to the RIGHT SIDE.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Take the HOOD and roll the hood opening seam flat and pin.

Stitch a few stitches in the trim close to the seam allowances of the OUTER HOOD 2. This will keep the INNER and OUTER HOOD firmly in place.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Pin the neckline of the HOOD to the neckline of the cape. Start from the center back then the center front and ease the rest between.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Grade the seam allowances with the INNER HOOD seam allowance being the longest to cover the others.

Top stitch from the RIGHT SIDE of the neckline to secure and neaten.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Top stitch around the circumference of the cape and hood approximately 1cm in from the seam edge.

The Tailoress PDF Sewing Patterns - Santa Cape Tutorial

Add a decorative clasp or hook and eye to the neckline.

Осврти

Нема рецензии уште.

Само најавени корисници кои купиле овој производ може да ја напушти преглед.Костуми за капење

Прикажи нашата палета на модели костим за капење
ПРЕВЕДУВАЈТЕ

валута

WOOCS 2.1.9

превод


Постави како стандардниот јазик
од Transposh - translation plugin for wordpress
Сите производи ќе бидат доставени на англиски јазик, Сепак ние сме ажурирање на веб-сајтот да се вклучат сите вежби во вашата избрана јазик. Сега можете да го превземете во некој од поддржаните PayPal валути. Повеќе информации: плаќање / валута